ריברסינג – Rebirthing

יצירת קשר
ניווט

מהו טיפול ריברסינג – נשימה מודעת?

ריברסינג היא שיטת טיפול המבוססת על תרגול נשימה שמטרתה טיפול בבעיות רגשיות, שחרור מתחים ושינוי דפוסי התנהגות. השיטה מתבססת על ההנחה שבעיות רגשיות רבות נובעות מזיכרונות מודחקים מתקופת הילדות המוקדמת, אשר אלו יוצרים תקיעות וקשיים בחיינו שתהליך הנשימה מאפשר שחרור שלהם. לאונרד אור וסונדרה ריי פיתחו את שיטת הנשימה המעגלית בשנת 1974 ובשנים האחרונות השיטה צוברת פופולריות ומוכיחה את יעילותה ברחבי העולם.

ריברסינג

ריברסינג הינו טיפול חוויתי אשר תומך בתהליכי צמיחה, ריפוי טבעי ואיזון פנימי. שיטת ה”נשימה המודעת – ריברסינג” הינה תהליך טיפולי בעזרת נשימה, יעיל ורב עוצמה, לשחרור הטראומות, הפחדים והמעצורים שצברנו מרגע לידתנו ולאורך חיינו. שילוב מדויק בין הפיזי לרגשי על-ידי הכלי הכי טבעי לגוף שלנו – הנשימה.

קיים קשר הדוק בין הנשימה לבין מצבים נפשיים בהם אנו נתונים. את הקשר בין השניים ניתן לחוות במצבים יום יומיים כמו קוצר נשימה בזמן התרגשות, שינוי בקצב הנשימה בעת כעס ופחד ולעומת זאת נשימה עמוקה ואיטית יותר כשאנו חווים רוגע ושלווה פנימית.

כשאנו חווים כאב נפשי, התגובה הראשונית- האוטומטית, היא עצירת הנשימה. זוהי אחת מדרכיה של הנפש ליצר הגנה ולשמור עלינו כשאנו חווים רגשות קשים, מכיוון שעצירת הנשימה תומכת בתהליכים של ניתוק רגשי, מחשבתי או גופני שמסייעים לנו להתמודד עם החוויה הקשה.

תינוק שזה עתה נולד נושם נשימה “נכונה”, מלאה ועמוקה. לאורך חייו סופג אמונות של סביבתו, חווה פחדים ולחצים ונשימתו נסגרת ומשתנה עם הזמן. הזרימה הטבעית של הנשימה נחלשת ומתקצרת והנשימה הופכת רדודה ושטחית עם השנים (מבוגרים נושמים בממוצע רק כ-50% מכמות החמצן הדרושה), מה שלבסוף משפיע על המצב הנפשי/רגשי שלנו. במהלך חיינו אנו מאמצים דפוסים ומנגנוני הגנה הבאים לידי ביטוי גם באופן בו אנו נושמים. דפוסים ומנגנונים אלו שירתו אותנו בעבר, אך לרוב אינם משרתים אותנו יותר ואף יוצרים משקעים רגשיים אשר פוגעים באיכות חיינו. מנגנונים אלו אף מייצרים תחושות של כאב פיזי ורגשי, חרדה, עצב, תסכול ותקיעות. על ידי נשימה מודעת ושנוי דפוסי הנשימה שלנו אנו יכולים לחולל שינוי במצבנו הרגשי ולשחרר רגשות שליליים ששוכנים בנפשנו.

רובנו לא למדנו להשתמש בנשימה לשיפור איכות החיים. נשימה נכונה עשויה לשפר את מצבנו הנפשי והגופני, ולשפר את התפקוד היומי שלנו והאנרגיות המתלוות אליו. אנשים אשר נושמים בצורה נכונה יהיו בריאים נפשית וגופנית כאחד.

מהי מטרת הטיפול באמצעות ריברסינג?

ריברסינג הינה שיטת טיפול המשלבת גוף ונפש ומאפשרת ריפוי נפשי ופיזי דרך נשימה. מטרת הטיפול להחזיר את המטופל להרמוניה נפשית ופיזית, ולזרימה חופשית בחייו. טיפול בריברסינג מסייע למטופל לצאת מתחושה של “תקיעות” בחייו, משחרר פחדים וטראומות ומעודד תהליכי ריפויי גופניים.

טכניקת הנשימה המעגלית, בה משתמשים בטיפול בריברסינג, מכניסה אותנו למצב תודעה עמוק בו מנגנוני ההגנה הפסיכולוגיים שלנו מתרופפים, ומצב תודעה זה מהווה חלון לתת מודע (לחלקים בנפשנו שלא נגישים עבורנו לרוב) ומאפשר לנו נגישות ל”מאחורי הקלעים” של הנפש ולמחשבות אותנטיות.

טיפול בריברסינג מציף ומעלה מתת מודע למודע רגשות שליליים, מחסומים, פחדים וקשיים בחיינו שהצטברו בגוף ומנקה, ומשחרר אותם החוצה. בעזרת הטיפול נוכל להביא להקלה מקושי ומתח נפשי ובד בבד להיעזר בטיפול על מנת לעודד ריפויי פיזי של מחלות שונות, שכן לא פעם מחלות נובעות מהחלשות במצבנו הנפשי. תהליך אינטנסיבי של נשימה בתהליך הריברסינג משפר את כושר הריכוז, מעודד לשינה טובה, נלחם בעייפות ומגביר אנרגיה.

שמה של השיטה נגזר מהמילה Rebirthing (לידה מחדש). משמע הוא שמטופלים הצליחו להגיע לתחושה ש”נולדו מחדש”, לאחר ששחררו וטיהרו רעלים פיזיים ונפשיים, מחשבות ואמונות שליליות, טראומות מתקופות חיים שונות, וכך הרגישו תחושת התעלות, ניקיון פנימי, שמחה וחיות פנימית.

כיצד מתבצע טיפול בריברסינג?

תהליך הריברסינג מבוצע בשכיבה על הגב, המטפל המוסמך מדריך את המטופל איך לנשום לתוך קצב עדין ומחובר, כאשר הנשימה והשאיפה מתחברים, ואין הפסקה ביניהן.

ההימנעות מהפסקה בין הכנסת האוויר להוצאה יוצרת חזרה לרגע שבו נוצר הקושי מפני שזהו הרגע בו עצרנו את הנשימה לראשונה. בטיפול בריברסינג נעזר בכלי הנשימה הטבעי ביותר לגוף שלנו כדי לחזור לשורש הקושי/ הטראומה/ הכאב, להעלות אותו מתת המודע אל המודע, על מנת לשחרר אותו מהשורש ולתת לעצמינו את ההזדמנות לכתוב את הסיפור שלנו מחדש. כך נוכל להפסיק לחיות בתגובתיות “אוטומטית” לאירועים שהתרחשו בעברנו ושאינם מאיימים על נפשנו יותר, כפי שהגוף למד.

במהלך הטיפול בריברסינג מתעוררות תחושות גופניות ורגשיות שונות; צפים זיכרונות, רגשות ומחשבות אשר יכולים לעורר אי-נעימות, התנגדות, בכי, פחדים – כל זה טבעי וחלק מהתהליך עצמו. הגוף משחרר אנרגיה ישנה וכל התחושות שעולות במהלך תהליך הריברסינג הן טבעיות ולגיטימיות. חשוב לזכור להתמסר ולהמשיך לנשום על מנת לאפשר להם ביטוי ושחרור. לגוף יש יכולת טבעית לרפא את עצמו, והנשימה המעגלית עוזרת לגוף להשתמש ביכולות הריפוי הטבעיות שלו.

מהו משך ותדירות הטיפול בריברסינג?

לאחר טיפול בריברסינג של כעשרה מפגשים פרטניים, המטופל יוכל להשתמש בנשימה המעגלית לריפוי עצמי בבייתו וללא ליווי של מטפל. ריברסינג הוא תהליך בטוח לחלוטין, כאשר הטיפול מתבצע בשכיבה, ונמשך כשעה וחצי.

מהו תפקיד המטפל בריברסינג?

תפקיד המטפל ליצור ולהחזיק מרחב בטוח, תומך מאפשר למטופל. המטפל מלמד את המטופל את טכניקת הנשימה, ומעודד לנשימה נכונה ורציפה במהלך התהליך. לפני תהליך הנשימה מתקיימת שיחת התכווננות ובחירת מטרה עליה נרצה לעבוד. בסיום התהליך יערך שיתוף ועיבוד של החוויה.

מהי הכשרתו של המטפל בריברסינג?

מטפל בריברסינג עובר הכשרה מעמיקה ומקיפה במוסדות לרפואה משלימה, הכוללים ידע מעמיק בשיטה, טכניקות וכלים מעשיים לטיפול על ידי הריברסינג, לימודי אנטומיה של מערכת הנשימה ופיזיולוגיה. את ההכשרה שאורכת כשנה עוברים בעלי רקע קודם בתחומי הטיפול, בתחומי הרפואה המשלימה או הפסיכולוגיה.

למי מיועד הריברסינג?

  • למי שמזהה דפוסי עבר שנחווים היום כדפוס מגביל להתפתחות ומימוש.
  • למי שחווה חוסר/קושי בחייו, אי בהירות, קונפליקטים פנימיים או תקיעות.
  • למי שמעוניין בטיפול התומך ומעודד תהליכי ריפוי של מחלות פיזיות.
  • למי שמרגיש/ה רצון להצית את אנרגיית החיים מחדש.
  • למי שרוצה להכיר יותר את עולמו הפנימי כדי לאפשר קשר בריא עם הגוף, הרגש, הצרכים והרצונות.
  • למי שלא התנסה בעבודת הנשימה ומזהה סקרנות לחוויה ייחודית והתפתחותית מסוג זה.

טליה בוקובזה מטפלת בריברסינג

טלי בוקובזה, מטפלת רגשית גוף – נפש, עובדת סוציאלית קלינית. מטפלת מעל לעשור במגוון מצבים הדורשים טיפול ומלווה אנשים שצריכים הכוונה בחייהם. מטפלת בשיטת הריברסינג – נשימה מודעת (CCB- Conscious Connected breathing / Rebirthing ).

טיפול ריברסינג במרכז חיים מלאים

צור עמנו קשר עוד היום לקביעת תור למטפלת טליה בוקובזה במרכז רפואי חיים מלאים. לקבלת ייעוץ וטיפול המשלב מקצועיות, ניסיון, שרות וזמינות!

נגישות