דיקור סיני – Acupuncture

יצירת קשר
ניווט

מהי תפיסת הרפואה הסינית?

הרפואה הסינית המסורתית, Traditional Chinese medicine משמשת לריפוי כבר למעלה מ 2500 שנה.שיטות הטיפול בה מגוונות וכוללות דיקור סיני, טיפול באמצעות צמחי מרפא, תזונה המותאמת באופן אישי על פי עקרונות הפילוסופיה של הרפואה הסינית, צ'י קונג, טיפול באמצעות גוואשה (Guasha), כוסות רוח, ועוד'. בניגוד לרפואה המערבית המטפלת במחלות ובסימפטומים של המטופל, הרפואה הסינית מטפלת באמצעות הדיקור הסיני באדם על כל רבדיו- גוף נפש ורוח מתוך חשיבה על האדם כיחידה שלמה ולא מנותקת. הרפואה הסינית בעיקרה- רפואה מונעת – וזהו הערך המוסף המובהק שלה.
" הרופא הנעלה מונע מחלות, הרופא הפשוט מטפל במחלות"

דיקור סיני

הכתבים הסיניים שנכתבו לפני 2500 שנה, מאופיינים בתפיסות עולם מתוך תרבות שונה מזו שלנו, בצורת הסתכלות אחרת מזו המוכרת לנו במערב ומובילים אותנו דרך עולם המלא בדימויים הלקוחים מהטבע להתבוננות מעמיקה בחיי הנפש של האדם, בהבנת צרכיו הנפשיים והרוחניים תוך כדי הובלתו בצורה מדויקת לדאו שלו (הדרך שלו) תוך קבלת אחריות מלאה על כל בחירה שעושה בדרכו להבנת הדאו שלו. התפיסה הדאואיסטית והפילוסופיה של הרפואה הסינית מהוות תפיסות הוליסטית הרואות את השלם גדול מסך חלקיו- האדם מהווה יחידה שלמה הכוללת את הגוף הנפש הרוח והמיזוג עם היקום, והבנה זו מוטמעת בכל התנהגותו והתנהלותו בבחירותיו בחיים.

מהו הדיקור הסיני?

הדיקור הסיני זהו כלי העבודה הראשי בעולם הרפואה הסינית. הדיקור הסיני מגלם בתוכו את התפיסה הזו בפרקטיקה, והמטרה בכל טיפול בקליניקה – להצליח לבנות אסטרטגיה טיפולית שתייצר סינרגיה בין כל נקודות הדיקור הנבחרות על מנת לייצר את המיזוג המדובר לעיל, ובכך להביא לריפוי המחלה/ הסימפטומים ולהפחתת כאב / הטבה במצב רגשי- נפשי.

דיקור סיני Acupuncture

למי מיועד הדיקור הסיני?

 • חיזוק המערכת החיסונית ומניעה
 • רפואת כאב- כאבי גב, מפרקים, צוואר, כאבי שרירים
 • פיברומיאלגיה
 • בעיות מערכת העיכול- מעי רגיז, שלשולים, עצירות, מחלות מעי (קרוהן, קוליטיס) טחורים
 • כאבי ראש/ מיגרנה
 • סחרחורות וורטיגו
 • בעיות במערכת הנשימה- אסטמה, קושי נשימתי, דלקות ריאה
 • חרדות, דכאון, בעיות רגשיות
 • מחלות עונתיות- שפעת, צינון והתקררות דלקות גרון, דלקות אוזניים
 • הכנה וחיזוק לפני ואחרי ניתוח
 • בעיות גניקולוגיות ובריאות האשה- בעיות במחזור החודשי, גיל המעבר, אנדומטריוזיס
 • תמיכה בחולים אונקולוגיים במהלך המחלה+ שיקום לאחר הטיפולים
 • בעיות עור- גרד, אלרגיות , הרפס , שלבקת חוגרת

מהי אבחנת הדופק הרפואה הסינית?

אבחנת הדופק היא אחד מכלי האבחנה המדויקים הקיימים ברפואה הסינית. ישנן 18 עמדות בדופק להן מקשיב המטפל, כל עמדה בדופק מייצגת מערכת אנרגטית אחרת הקשורה לאיבר פיזיולוגי אך בהקשר פונקציונלי רחב ולא בהקשר אנטומי.

לדוגמא – מערכת הריאות, מערכת הכבד, מערכת הקיבה, הלב, המעיים וכך הלאה. בכל עמדת דופק של כל מערכת שכזו, מצוי כל המידע שהגוף מספר על אותה מערכת-

 • מהו מצבו של האיבר הפיזיולוגי?
 • מה מצבה הפונקציונאלי של המערכת? האם ישנה התנועה הנכונה והמתאימה בתוך המערכת?
 • מה מצב הצ'י במערכת ? האם יש כמות מספקת? האם יש עודף / חוסר ? ואם כן- של מה- עודף או חוסר של צי'? של דם? של חומרי הזנה? של קור פתולוגי? של חום פתולוגי?
 • האם יש סטגנציה במערכת (תקיעות)? ואם כן- של מה?-
  תקיעות של צ'י? של דם? של קור? של חום פתולוגי?
 • האם ישנה האיכות התקינה והנכונה של הצ'י באותה מערכת? (לכל מערכת ישנה איכות ספציפית שאמורה להתקיים באותה המערכת). לדוגמא: במערכת הכבד וכיס המרה אמורה להיות איכות של תנועת העץ שמאופיינת בתנועה שנעה מבפנים החוצה, כוח הפריצה החוצה, יכולת ההתנעה של הדברים והתהליכים, תנועה קדימה, כוח ההתחלה.
  אם באבחנת הדופק מורגשת איכות הפוכה מזו בעמדות של הכבד וכיס המרה- מדובר בחוסר איזון שיש לטפל בו ולאזנו. יכולת התנועה שמאפיינת את העץ באה לידי ביטוי בכל הרבדים- פיזי מנטלי רגשי ונפשי. היכולת לדייק באבחון מובילה לטיפול מדויק המוביל את המטופל לבריאות טובה יותר בכל הרבדים.

דוגמא לטיפול ודיקור סיני מתוך הקליניקה

מטופלת מעל גיל 70 שהציגה בקליניקה את הבעיות הבאות:
דלקות חוזרות בשתן, בצקות ברגליים, עצירות כרונית.

אבחנת הדופק שלה שיקפה בעיה בתנועת הצ'י של הכבד, הדיקור הסיני הותאם לאיזון והסדרת הצ'י של מערכת הכבד, וכתוצאה מכך היה גם שיפור בהיבטים הפיזיים: שיפור בבצקות, הטבה בדלקת בשתן, הטבה משמעותית בעצירות (יציאות מדי יום).

אך גם שיפור בהבטים המנטאליים, אחרי זמן מה של "עצירות יצירתית" – היא חזרה לעסוק בעבודת אומנות שהזניחה בחודשים שקדמו לטיפול, וחזרה לקרוא ספרים (קריאה הייתה כדרך קבע אצלה, אך בחודשים הנ"ל הרגישה שלא מצליחה לזרום עם הקריאה, הכל היה תקוע, היא קראה כמה וכמה פעמים כל דף בספר והקריאה לא קלחה כפי שהייתה רגילה (סטגנציה-תקיעות). העצירות הפיזית שחשה לוותה גם בעצירה של העשייה שלה. לא הייתה לה מוטיבציה להמשיך לעסוק בעבודתה באומנות, לא הרגישה יצירתית ולא היה לה מעוף מחשבתי. המטופלת חשה עצירה ותקיעות בכל מה שקשור ליצירתיות שלה ולהרגלי החיים שלה.

הדיקור יצר תנועה מחודשת של הצ'י של הכבד, איזון הצ'י בא לידי ביטוי בכל הרבדים של המטופלת. ברגע שהעצירות הפיזית הוטבה, הרגישה שהמוטיבציה חזרה, המעוף, הדמיון והרצון, והתנועה של העץ קדימה הפריחה את היצירתיות והיא חזרה לעצמה גם ברובד הזה.
זוהי דוגמא מדויקת לכך שהדיקור הסיני מטפל באדם ולא במחלות שלו. הדיקור הצליח לייצר את התנועה הנכונה והמדויקת- והתוצאה באה לידי ביטוי ברובד הפיזי אך גם ברובד הרוחני/ רגשי/ מנטאלי.הבצקת והדלקת בשתן פונו ע"י בחירת נקודות דיקור שמטרתן פינוי הלחות העודפת, יצירת איזון במערכות שקשורות למערך הנוזלים ,והסדרת המערכות שקשורות בוויסות.

תהליך בחירת נקודות הדיקור ואסטרטגיית הטיפול נבנו מתוך ראייה מערכתית ורחבה ולא ראייה סימפטומטית.האסטרטגיה נבנתה מתוך המיקוד בשורש הבעיה ולא בסימפטומים עצמם. לא הייתה התכווננות ספציפית לאף אחד מהסימפטומים מאחר וההתמקדות בשורש הבעיה מבטיח תוצאות לטווח הארוך, מבטיח ריפוי רחב ומלא ולאורך זמן, ומבטיח שלא יתפתחו סימפטומים חדשים שקשורים לאותו שורש.

מהי תפיסת תפקיד המטפל והמדקר הסיני?

כאשר מגיע אליי אדם לטיפול, הוא רואה  לנגד עיניו את כאביו.הוא כאוב, סובל מסימפטום מסוים, לעיתים לא ישן טוב, או חרד, לעיתים מחשבות טורדניות פוקדות אותו ומפריעות לו בתפקוד היומיומי, לעיתים יש מגבלה בתפקוד, כתוצאה ממערכת שמתפקדת בצורה לא טובה, כאבי הראש והמיגרנות שמגיעים תדיר. לעיתים זה יהיה עיכול לא תקין, בעיה עורית, משהוא ש"חורק" במישור האורטופדי – עמוד השדרה / ברכיים. יהיו פעמים שזו תהיה המערכת הגניקולוגית שתתריע על משהוא לא תקין – בעיות במחזור החודשי, או כאבים חריגים במחזור או כל סימפטום אחר שמפר את האיזון שבגוף.אני רואה את תפקידי בקליניקה לא כ"ציידת סימפטומים" – אלא כמטפלת שביכולתה לראות את האדם שעומד מאחורי המחלה.

היפוקרטס אמר בחוכמתו 
"חשוב יותר לדעת איזה מין אדם נושא את המחלה, מאשר לדעת איזו מחלה יש לאדם"

וגם על פי רזי הרפואה הסינית – היפוקרטס צדק. כאשר אדם מתחיל טיפול בקליניקה – אני אוספת לאט לאט את כל החוטים שקשורים לסיבה המרכזית שבגינה הגיע, אך גם את אלו שקשורים להיסטוריה הרפואית שלו, למערכות הגוף הנוספות שלו, ולא פחות חשוב –לאדם עצמו, לסיפור חייו, למסע שכבר הספיק לעבור על כל המאורעות שחווה, על האישיות שלו ורגשותיו, וכל מה שמאפיין אותו כאדם.

לאלו בדיקות ואבחונים אני מקנה מקום שווה ערך?

1. בדיקת אבחון הדופק
שמאפשרת צוהר למערכות הפנימיות ובאמצעותה ניתנת לי הזכות להציץ פנימה ולראות היכן ה"תקלה", היכן מסתתר חוסר איזון, האם קיים חוסר ברכיב מסוים- חומרי או אנרגטי (דם , חומרי הזנה), או שמא- יש עודף מאוד גדול שתקוע במערכת ויש לשחררו.

2. אבחון ברפואה סינית באמצעות הלשון
אבחנה שמאפשרת התבוננות בלשון כמפה שפורשת את כל האיברים והמערכות, ומאפשרת לקבל מידע אותנטי לגבי המצב של כל מערכת האם ישנו חום שמסתתר ומכלה נוזלים במערכת מסוימת, האם חולשה שיש לחזקה , האם יש תקיעות של דם באיבר מסוים שעלול לגרום לחסימה מערכתית וכן הלאה.

3. האבחון שבשיחה
אבחנה שמאפשרת התבוננות בלשון כמפה שפורשת את כל האיברים והמערכות , ומאפשרת לקבל מידע אותנטי לגבי המצב של כל מערכת.
האם ישנו חום שמסתתר ומכלה נוזלים במערכת מסוימת, האם חולשה שיש לחזקה , האם יש תקיעות של דם באיבר מסוים שעלול לגרום לחסימה מערכתית וכן הלאה.

4. מפה אישית
המפה האישית שאני בונה למטופל, ובאמצעותה ניתנים לי כלים נוספים המאפשרים לי לדעת- היכן במערכות הגוף השונות של המטופל קיים פוטנציאל לחולשה, ומה כדאי לחזק ולתחזק כל הזמן על מנת שהפוטנציאל הזה לא ימומש בעתיד כמחלה.

כאשר אני אוספת לאט ובקפדנות את כל החוטים , ומאגדת אותם יחד- נוצר דיוק באבחנה שלא לוקח בחשבון רק את הסימפטום הראשי ("יש לי מיגרנה") , וכאשר ישנו דיוק באבחנה – הדיוק בטיפול מהשורש מובטח. זה השלב בו אני מחברת את הנקודות – ויוצאים לדרך בטיפול. הפיתוי "להעלים את הסימפטום " (הכאב, החרדה, נדודי השינה, הריפלוקס או הצרבות, העצירות או פריצת הדיסק, האקזמה או המיגרנה) הוא רב. אני סבורה כי יש חשיבות עליונה לא להיכנע לפיתוי הזה ,ולטפל בשורש הבעיה ובכך הסימפטום כבר ייעלם מאליו.
ניתן לראות כחוט השני בקליניקה את כל המקרים בהם טופלה הבעיה משורשה ולפתע נשרו גם סימפטומים שהמטופל אפילו לא העלה באבחון.

דוגמא נוספת מהקליניקה:
מטופלת שהגיעה לקליניקה עם בעיה של אלרגיות קשות של שנים רבות שבאות לידי ביטוי באסטמה נשימתית, באסטמה של העור במיגרנות על בסיס שבועי ובדלקות חוזרות ונשנות באוזניים. הטיפול היה בה ולא באלרגיות.
כתוצאה מכך, לאחר שנה – לפתע הזכירה סימפטום שהיה לה מילדות (היא כבת 40) ולא סיפרה עליו מעולם: מילדות היה לה חיידק בשיניים שצובע לה את השיניים בצבע שחור. אין לכך שום משמעותית של כאב או פגיעה בשן- רק משמעות אסתטית.היא נדרשה אחת לכמה חודשים ללכת לשיננית על מנת לסדר את זה. אחרי תקופה של טיפול בדיקור שמה לב שאחרי 35 שנים של התופעה הזו , כבר תקופה ארוכה שהיא לא קיימת יותר!
הטיפול בדיקור הסיני לא התייחס נקודתית לסימפטום הזה – הוא אפילו לא הובא לידיעתי.
הטיפול טיפל בה כשלם, וכשהתאזנה – התאזנו כל מערכות גופה כולל אלו שלא התייחסנו אליהן באופן ספציפי ומודע .זה בדיוק מה שדיקור עושה. אבחנה מדויקת תוביל לטיפול מדויק – שיוביל לתוצאות מדויקות.

המדקרת הסינית דייקי גרינברג, במרכז רפואי חיים מלאים

דייקי גרינברג- מטפלת ברפואה סינית, דיקור ותזונה בעלת ניסיון של 15 שנים. חברת איגוד הרפואה הסינית בישראל. האבחון מתבצע באופן נרחב ומותאם עבורו טיפול מעמיק לתוצאה מיטבית. בנוסף, דייקי מטפלת בלוגותרפיה-טיפול רגשי פסיכותרפויטי באמצעות יצירת משמעות. האני מאמין של דייקי – ההסתכלות היא תמיד על האדם עצמו על סך חלקיו ולא על הסימפטום הספציפי אותו הוא מציג. ראייה זו תורמת לדיוק באבחנה, בטיפול ובריפוי.

טיפול ברפואה סינית ודיקור במרכז רפואי חיים מלאים

במרכז רפואי חיים מלאים מטפלים ברמה מקצועית גבוהה בעלי ניסיון רב עם תודעת שירות יחס אישי המסייעים לאנשים שונים המעוניינים למנוע מחלות ולטפל במצבי בריאות שונים. צור עמנו קשר עוד היום לקביעת תור לדיקור סיני במרכז רפואי חיים מלאים. לחוויית טיפול אחרת המשלבת מקצועיות, שרות וזמינות!