שיקום נוירולוגי

יצירת קשר
ניווט

מהו שיקום נוירולוגי?

שיקום נוירולוגי הוא תהליך שיקומי חשוב וחיוני לחולים רבים, כדוגמת אנשים הסובלים מפגיעות מוחיות, עצביות, פגיעות בגב הכוללות את חוט השדרה או חולים במחלות נוירולוגיות שונות. מטרת השיקום הנוירולוגי היא לסייע למטופלים לשפר את התפקוד היום יומי, לאפשר להם להתנהל באופן עצמאי כמה שיותר – ולתת להם כלים יעילים שיסייעו להם לשמור על שגרת החיים. ישנם מקרים של פגיעות נוירולוגיות הכוללים גם פגיעות קוגניטיביות, כדוגמת בעיות בזיכרון או בעיות תפיסה מרחבית.

שיקום נוירולוגי

במקרים אלו נדרשת תוכנית שיקום נוירולוגי שונה ומורחבת, השמת דגש גם על בעיות אלו, כך שתאפשר למטופלים לשפר גם את האלמנטים האלו לצד הפגיעות הגופניות.

באילו מצבים רפואיים יש צורך בשיקום נוירולוגי?

 1. פגיעות מוחיות ושיקום נוירולוגי

  פגיעות מוחיות עלולות להיגרם בעקבות מספר גורמים, החל מאירוע מוחי כמו שבץ מוחי, דרך מקרה של טראומה בראש כמו זעזוע מוח או חבלה חזקה, ועד למחלות נוירולוגיות שונות העלולות לגרום לפגיעה במוח. כל המקרים האלו עלולים להוביל לפגיעות משמעותיות בגוף ובהתנהגות, ויש לטפל בהשלכות האירועים בהקדם האפשרי.

 2. פגיעות בחוט השדרה

  חוט השדרה הוא אחד החלקים החשובים ביותר בגופנו, המשמש כמעין דרך מעבר לעצבים רבים המגיעים לכל חלקי הגוף. במקרים מסוימים, פגיעה באזור חוט השדרה עלולה לגרום לאובדן התקשורת בין עצבים לבין המוח. אותו קצר עלול לגרום לתסמינים רבים, החל מאובדן שליטה בשלפוחית השתן, הפרעות תפקודיות באיברי גוף שונים ואף מצב של שיתוק שרירים. מכיוון שמבנה חוט השדרה כל כך רגיש, הייעוץ אצל רופא השיקום חשוב מאין כמוהו. ככל שהייעוץ יעשה מוקדם יותר, כך נוכל למנוע פגיעות עתידיות וחמורות יותר. בתהליך הייעוץ אצל רופא השיקום נבחן את פעילות העצבים ונבדוק האם ישנם עצבים שנפגעו. מטרת תהליך השיקום הנוירולוגי תהיה השבה של המטופל לחיים עצמאיים, לצד הפחתת פגיעה ארוכת טווח ככל האפשר.

 3. פגיעות עצבים פריפריים

  מערכת העצבים הפריפריים היא מערכת מסועפת, הנמשכת לאורך כל גופנו, והיא זו שמסייעת לנו להניע את האיברים השונים. כאשר מתרחשת פגיעה חמורה או עמוקה בעצבים פריפריים, יכולת התנועה שלנו הופכת למוגבלת באופן מידיי.
  לרוב, פגיעות בעצבים אלו נגרמות על ידי פגיעה עוצמתית ממקור חיצוני, כדוגמת פצעי קרב, מתיחות בעוצמות גבוהות של שרירים מסוימים או חתכים עמוקים. במסגרת תהליך הייעוץ אצל רופא השיקום, נאבחן את הפציעה הנוירולוגית, נבין מהי השפעתה על הגפיים ואיברי הגוף השונים, ונאבחן האם אכן ישנה פגיעה עצבית עמוקה. במידה ויש, נוכל לגשת אל הליך השיקום הנוירולוגי, לאחר שנבנה תוכנית שיקום נוירולוגית אישית שתאפשר למטופל את העצמאות המקסימלית בהתחשב בפציעה.

מה כולל השיקום הנוירולוגי?

 • הפגישה עם רופא השיקום תכלול קבלה והכרות, לקיחת היסטוריה רפואית וסקירה מקיפה של המצב הבריאותי עד כה, חקירה של מצב הבריאות, התפקוד והתלונות הגופניות כעת.
  סקירה של הרקע המשפחתי התעסוקתי, וחשיפה לגורמים למצבי לחץ, אם קיימים. פגישת הייעוץ עם רופא השיקום תסייע למטופל להבין כיצד הפגיעות הנוירולוגיות משפיעות על חייו ותאפשר לרופא השיקום לאמוד את עוצמת הפגיעה.
 • רופא השיקום יערוך בדיקה גופנית מקיפה למטופל ויסקור את בדיקות המעבדה וההדמיה שנעשו עד כה.
 • בסוף הפגישה יוכל רופא השיקום להתאים לכל מטופל את תהליך השיקום הנוירולוגי המתאים ביותר עבורו, המלצות לגבי המצב הרפואי ומצב הבריאות הנוכחי ותוכנית טיפול הכוללת התייחסות להמשך הטיפול התרופתי, הזרקות בוטוליניום טוקסין לפי צורך, בדיקות משלימות, המשך ברור רפואי, הרגלי החיים בדגש על תזונה ופעילות גופנית, ובאיזה דחיפות נדרש לערוך מעקב. פעמים רבות, ההליך השיקומי יכלול טיפולים רפואיים לצד טיפולים פרא-רפואיים.

ד”ר עמיחי לבקוביץ’ – שיקום נוירולוגי

ד”ר עמיחי לבקוביץ, רופא מומחה ברפואה פיזיקלית ושיקום – עוסק בשיקום נוירולוגי בפגיעות מוחיות, פגיעות בחוט השידרה ופגיעות בעצבים פריפריים, בשיקום אורטופדי, רפואת ספורט, שיקום מיני, טיפול באנשים הסובלים מתסמונת הכאב האזורי המורכב.

בשנים האחרונות, רופא בכיר במחלקת השיקום במרכז הרפואי “בני ציון” בחיפה, אחראי על יחידת שיקום יום. מתמחה ברפואת ספורט ובשיקום מיני, יועץ בנושאי שיקום ורפואת ספורט במרכז הרפואי חיים מלאים בקריית מוצקין.

ייעוץ לרפואה פיזיקלית ושיקום במרכז רפואי חיים מלאים

צור עמנו קשר עוד היום לקביעת תור לרופא שיקום במרכז רפואי חיים מלאים. לחוויות ייעוץ אחרת המשלבת מקצועיות, שרות וזמינות!

נגישות