פיזיותרפיה לימפטית

יצירת קשר
ניווט

טיפול פיזיותרפיה לימפטית הינו טיפול פיזיותרפי לבצקות (=נפיחויות) כרוניות כתוצאה מליקוי בתפקוד של מערכת הלימפה. הבצקות יכולות להופיע בידיים או ברגליים אך גם במקומות אחרים ובהם בטן, חזה, גב ופנים. הבצקות יכולות להפריע לאיכות החיים החל מרמה אסטטית, תפקודית ועד בריאותית.

למי מיועדים טיפולים פיזיותרפיים עקב בצקות לימפטיות?

  • בצקות ממקור מולד או גנטי של המערכת הלימפטית (יכול להופיע בילדות, גיל ההתבגרות או מעל גיל 35).
  • בצקות במצב משני לאחר טיפול במחלת הסרטן (הקרנות/ כריתת בלוטות)
  • בצקות כרונית על רקע נייחות/ חוסר תנועתיות
  • בצקות במצב משני לאי ספיקת ורידים כרונית
  • בצקות במצב משני לפצעים קשיי ריפוי
  • בצקות לאחר טראומה וניתוחים
  • בצקות לאחר ניתוחים אסטטיים

מהו מקור הנפיחות הלימפטית והשלכותיו?

הנפיחות הלימפטית מאופיינת בעודפי נוזלים וחלבונים בחלל הבין תאי בגפה או באיבר אחר הגורמים לנפיחות. זהו מצב כרוני, מתקדם, הנגרם בשל נזק או חוסר תפקוד של מערכת ההולכה הלימפטית. הסימנים האופייניים ללימפאדמה כוללים לרוב נפיחות לרוב בגפיים, כבדות, אי נוחות, אודם, חום, שינוי במראה ובמרקם העור, עם השלכות תפקודיות, אסטטיות ועל דימוי הגוף.

כיצד נערך הטיפול הפיזיותרפי בלימפאדמה?

לרוב הטיפול הפיזיותרפי בלימפאדמה הוא טיפול שמרני (לא ניתוחי) ומתבצע על ידי פיזיותרפיסטית מומחית לטיפול לימפטי. הטיפול מתקיים במטרה להוריד את הנפיחות ולשמר את המצב בנפח המיטבי על טכניקות טיפול ייחודיות ואמצעי טיפול נוספים. בשנים האחרונות פותחו ניתוחים מיקרו כירורגיים לטיפול בחלקי ממקרי הלימפאדמה אולם יש לבדוק התאמה לניתוח וסיכונים בהתאם. קיימים שני סוגים של ניתוחים מובילים, האחד מעקפים והשני השתלת בלוטות. במרבית הפרוטוקולים הניתוחיים מומלץ לבצע טיפול פיזיותרפי לימפטי לפני ואחרי הניתוחים.

הטיפול הפיזיותרפי הלימפטי במרכז חיים מלאים

הטיפול הפיזיותרפי במרכז חיים מלאים כולל תהליך של ניהול הטיפול בהתאם למורכבת הלימפטית לרבות הערכות מקצועיות הכוללות : סיווג סוג הלימפאדמה, הערכת מדדי העור: מרקם, צלקות, חריצים, דליפות, הערכת טווחי תנועה וכוח, הערכה תפקודית ומדדי איכות חיים. בהתאם להערכה על ידי הפיזיותרפיסט נבנית תוכנית טיפול פיזיותרפית לפי שלבים: אינטנסיבי, שימור ומעקב. תוכנית הטיפול כוללת הדרכה על הלימפאדמה ואורח החיים, טכניקות טיפול ידניות מגוונות, תרגול מותאם אישי להפחתת נפיחות ושימוש באמצעי טיפול נוספים. הטיפול הפיזיותרפי הלימפטי מוכר בסל הבריאות, המטופלים מופנים לאחר אבחון של רופא ואישור הקופה לטיפולים. צרו עמנו קשר עוד היום לקביעת תור לחוויות טיפול פיזיותרפי אחר המשלב מקצועיות, שירות וזמינות!
נגישות