עיסוי לימפטי

יצירת קשר
ניווט

כשמערכת הלימפה לא מתפקדת היטב כמערכת הובלת נוזלים, מצטבר נוזל לימפטי (נוזל שקוף עתיר חלבונים) ברקמה הבין תאית ומתחילה להתהוות נפיחות לימפטית באזור. לימפאדמה זהו מצב כרוני, מתקדם, הנגרם בשל נזק או חוסר תפקוד של מערכת ההולכה הלימפטית. הפגיעה בתפקוד מערכת הלימפה המהווה חלק מהמערכת החיסונית של הגוף, מונעת התרוקנות מיטבית של נוזל הלימפה וגורמת להצטברות נוזלים תת עוריים לרוב ביד או ברגל וגורמים בסופו של דבר לנפיחות. הבצקות יכולות להפריע לאיכות החיים החל מרמה אסטטית, תפקודית ועד בריאותית .

עיסוי לימפטי, לימפאדמה

מהו עיסוי לימפטי?

העיסוי הלימפטי הינו טכניקת עיסוי ייחודית לשיפור ניקוז, שפעול והמרצת פעילות מערכת הלימפה. נקרא גם  – MLD Manual Lymph Drainge .העיסוי מתבצע על ידי פיזיותרפיסט לימפטי כחלק מתוכנית טיפול הפיזיותרפיה הלימפטית. בטכניקת העיסוי הלימפטי, הפיזיותרפיסט משתמש בידיו הפעלת לחץ עדין על עור המטופל וגורם לניתוב הזרימה בנימים הלימפטיים שמתחתיו.
הטיפול הפיזיותרפי הלימפטי הנקרא גם טיפול לימפטי משולב (CDT Complex Decongestive Therapy) הינו טיפול אפקטיבי להפחתת בצקות או נפיחויות כרוניות הנובעות כתוצאה מליקוי בפעילות מערכת הלימפה.

על איזה רקע של בצקות מופנים לעיסוי הלימפטי כחלק מהטיפול הפיזיותרפי הלימפטי?

 • בצקות ממקור מולד או גנטי של המערכת הלימפטית (יכול להופיע בילדות, גיל ההתבגרות או מעל גיל 35).
 • בצקות במצב משני לאחר טיפול במחלת הסרטן (הקרנות/ כריתת בלוטות)
 • בצקות כרונית על רקע נייחות/ חוסר תנועתיות
 • בצקות במצב משני לאי ספיקת ורידים כרונית
 • בצקות במצב משני לפצעים קשיי ריפוי
 • בצקות לאחר טראומה וניתוחים
 • בצקות לאחר ניתוחים אסטטיים

מהם הסימנים האופייניים ללימפאדמה?

 • נפיחות באיבר בגוף, לרוב ידיים או רגליים (כולל אצבעות ובהונות) או אזורים אחרים ובהם בטן, חזה גב ופנים
 • תחושה של כבדות ו/או מתיחות בעור
 • שינויים במראה ובמרקם העור, עיבוי העור והקשחתו (פיברוזיס)
 • יכול להיות מלווה באי נוחות עד כאב
 • יכול להיות מלווה בזיהומים חוזרים
 • בנפיחות ניכרת קיצונית תתכן הגבלה בטווח התנועה
 • טווח השינויים רחב מאוד החל משינוי שבקושי מורגש בהיקף היד או הרגל ועד נפיחות ניכרת קיצונית המקשה על שימוש באיבר

מה כוללת תפיסת הטיפול הפיזיותרפי הלימפטי?

תפיסת הטיפול של הפיזיותרפיה הלימפטית רחבה מאוד ומתייחסת למורכבות הנפיחות הלימפטית ולמורכבות הכוללת של המטופל. לדוגמא מורכבות על רקע סיבוך של מחלת הסרטן, ירידה תפקודית, מקור מולד, פצעים קשיי ריפוי, פגיעה טראומתית ועוד תוך הבנה וניתוח מקיף של המצב. במידת הצורך מפנים את המטופל לגורמי טיפול נוספים.

מה כולל העיסוי הלימפטי כחלק מהטיפול הפיזיותרפי?

העיסוי הלימפטי הינו שיטת עיסוי ייחודית בפיזיותרפיה בה משפעלים את מערכת הלימפה בגוף. הפיזיותרפיסט מבצע עיסוי ידני על פני עור המטופל תוך דגש על ניתוב זרימת הלימפה. דרך המסלולים האנטומים של מערכת הלימפה בגוף. במידה ויש שיבוש או פגיעה,  הפיזיותרפיסט מבצע טכניקות לניתוב למסלולים עוקפים, על ידי חציית קווי פרשת מים סמוכים וניתוב הנוזלים העודפים לאזורי ניקוז תקינים. בעיסוי הלימפטי הנערך על ידי פיזיותרפיסט יש דגש על שפעול בלוטות הלימפה ותנועתיות נוזל הלימפה בצנרת כלי הלימפה.

טכניקות העיסוי הלימפטי עדינות, המיקוד לרוב הוא על המערכת השטחית של הלימפה שהינה מתחת לעור של האדם. במידת הצורך ובהתאם לפתולוגיה מבוצע עיסוי לימפטי עמוק יותר.

כיוון העיסוי הלימפטי הנו מקצוות הגוף למרכזו. לכיוון אזור ניקוז הלימפה הראשי הנמצא בחלק העליון בבית החזה קרוב לצוואר. בעיסוי הלימפטי מתחילים לרוב מפתיחת המערכת המרכזית. עובדים לפי מקטעים ויורדים לפריפריה תוך התייחסות למצב העור (גמישות, נוקשות, דלקות, חסימות ועוד), טווחי התנועה ומדדים נוספים שנבדקו בשלב הערכה. לרוב בעיסוי הלימפטי משלבים טכניקות נשימות ותרגילים נוספים ייחודיים. טכניקות העיסוי הלימפטי והטיפול הלימפטי נלמדים בהכשרה ייחודית לפיזיותרפיסטים במוסדות לימוד ייעודים לכך בארץ ובעולם.

שיטת הטיפול העיסוי הלימפטי במרכז רפואי חיים מלאים

העיסוי הלימפטי  במרכז  רפואי חיים מלאים הנו חלק מהטיפול הפיזיותרפי הלימפטי הכולל

 • תהליך של ניהול הטיפול בהתאם למורכבת הלימפטית לרבות הערכות מקצועיות על פיזיותרפיסיטים מומחים בתחום.
 • בהתאם להערכה על ידי הפיזיותרפיסט נבנית תוכנית טיפול הכוללת עיסוי לנפיחות לימפטית
 • העיסוי הלימפטי מתבצע בשלבים שונים: אינטנסיבי, שימור ומעקב.
 • תוכנית הטיפול והעיסוי ללימפאדמה, כוללת הדרכה על הלימפאדמה ואורח החיים.
 • טכניקות מגוונות לעיסוי לימפטי ידני.
 • העיסוי הלימפטי והטיפול הפיזיותרפי מוכר בסל הבריאות, המטופלים מופנים לאחרהפניית רופא.

מה כוללת ההערכה של הפיזיותרפיסט הלימפטי בטרם התחלת הטיפול והעיסוי הלימפטי?

 • קבלת אנמנזה של המטופל
 • סיווג סוג הנפיחות הלימפטית והלימפאדמה (מקור ראשוני או משני, סוג הנפיחות, השוואה בין הצדדים)
 • הערכת מדדי העור: מרקם, צלקות, חריצים, דליפות
 • הערכת טווחי תנועה וכוח
 • הערכה תפקודית
 • מדדי איכות חיים

בהתאם להערכה על ידי הפיזיותרפיסט נבנית תוכנית הטיפול הפיזיותרפי הלימפטי.

מה שלבי הטיפול והעיסוי הלימפטי בפיזיותרפיה?

מהו השלב הראשון של הטיפול הלימפטי הפיזיותרפי בנפיחות לימפטית ובלימפאדמה?

הטיפול הפיזיותרפי בלימפאדמה מתחיל לרוב בשלב טיפול אינטנסיבי בו תדירות הטיפולים הלימפטיים גבוהה. בשלב הראשון מתמקדים בהפחתת הבצקות הלימפטיות. במטרה להקטין את היקף הבצקת ככל שניתן ולייצב אותה. ראשית יבוצע אבחון וקביעת מטרות הטיפול הלימפטי כאשר הטיפול כולל הדרכת המטופל על תוכנית הטיפול במערכת הלימפה, שימוש בטכניקות ייחודיות לעיסוי לימפטי, לימוד ותרגול תרגילים ייחודיים לטיפול במערכת הלימפה מותאם אישית, הדרכה לטיפול עצמי וטיפול  הגייני בעור, שימוש בחבישות ואביזרי לחץ מגוונים (אפקטיבי מאוד ויותאם לפי צורך), מדידות היקפים של הנפיחות הלימפטית ומדדי העור, שימוש בטכנולוגיות חשמליות או פנאומטיות להפחתת הנפיחות הלימפטית ואמצעי טיפול נוספים בהתאמה לאבחון שהתבצע.

מה כולל השלב השני טיפול הפיזיוטרפי בנפיחות לימפטית ובלימפאדמה?

השלב השני לטיפול פיזיותרפי בלימפאדמה ונפיחות לימפטית הינו לרוב השלב המייצב והמשמר.
בשלב זה המטופל מתחיל לרוב במדידות ההיקפים נמוכות יותר ויש “פלטו” בנפיחות, והפיזיוטרפיסט משמר את המצב הקיים למניעת חזרה של הנפיחות הלימפטית והליפאדמה. בשלב זה הפיזיותרפיסט מעביר את המטופל ממצב של חבישות להתאמת אביזר לחץ קבוע ומרווחים את תדירות הטיפולים הלימפטיים וממשיכים בטכניקות מגוונות לעיסוי לימפטי, תרגילים ואורח חיים מותאם ועוד’.

מה כולל השלב השלישי לטיפול בנפיחות לימפטית ובלימפאדמה?

השלב השלישי לטיפול בנפיחות לימפטית ובלימפאדמה הנו שלב המעקב והביקורת הנערך על ידי הפיזיותרפיסט. מדובר בשלב חשוב מאוד מאחר והלימפאדמה הינה כרונית וחשוב לייצבה ולמנוע חזרה של המטופל לנפיחות הלימפטית לטווח הרחוק. בשלב זה הפיזיותרפיסט מבצע הערכה מחודשת של מצב הנפיחות ומדדי העור, הפיזיותרפיסט המטפל מזמין או מתאים אביזרי לחץ חדשים, עקב סיבות שונות כמו בלאי טבעי של אביזר הלחץ הקיימים, שינוי במצב הנפיחות או הרפואי, שינוי במשקל גוף או במצב תפקודי ועוד’. במידת הצורך הפיזיותרפיסט המטפל יחליט לחזור לשלב הטיפול הפיזיותרפי האינטנסיבי או המשמר בהם כחלק מהטיפול משולב העיסוי הלימפטי.

כיצד פונים לקבל טיפול פיזיותרפי לימפטי?

הטיפול הפיזיותרפי הלימפטי מוכר בסל הבריאות.ההפניה לפיזיותרפיה הלימפטית מתבצעת לאחר הפניה של רופא מומחה בתחום, לרוב כלי דם או לפי מקור הלימפאדמה המשני וניתן על ידי אונקולוגים, כירורגים, פלסטיקאים, רופאי פצע, עור, אורתופדים.
את ההפניה מגישים למשרד קופת החולים בבקשה לאשר את הטיפול הפיזיותרפי הלימפטי.
עם אישור הטיפולים לפיזיותרפיה הלימפטית פונים לפיזיותרפיסט המומחה בתחום לקביעת תור לקבלה ראשונה וטיפול.

טיפול פיזיותרפי ועיסוי לימפטי במרכז רפואי חיים מלאים

טיפול הפיזיותרפיה בנפיחות לימפטית ובליפאדמה במרכז רפואי חיים מלאים נערך על ידי פיזיותרפיסטים מומחים בתחום בעלי ניסיון רב. הטיפול כולל הכנה של תוכנית טיפול בהתאם למצב הלימפטי בו נמצא המטופל. הפיזיותרפיסט המומחה לטיפול בלימפאדמה מבצע הערכה המקצועית הכוללת אבחון של סוג הלימפאדמה, מדדי העור הערכת טווחי התנועה והכוח של המטופל, הערכה תפקודית של המטופל ומדדי איכות החיים ועוד’.
בהתאם לאבחון ולהערכה על ידי הפיזיותרפיסט נבנית תוכנית לטיפול פיזיותרפי לטיפול בליפאדמה. תוכנית טיפול זו כוללת: גם עיסוי לימפטי לפי שלבים: אינטנסיבי, שימור ומעקב. תוכנית הטיפול הפיזיותרפי והעיסוי ללימפאדמה, כוללת הדרכה על הלימפאדמה ואורח החיים, טכניקות מגוונות לעיסוי לימפטי ידני. תרגול מותאם אישי להפחתת נפיחות ושימוש באמצעי טיפול נוספים. העיסוי הלימפטי והטיפול הפיזיותרפי מוכרים בסל הבריאות, המטופלים מופנים לאחר אבחון של רופא ואישור הקופה לטיפולים.
צרו עמנו קשר עוד היום לקביעת תור וטיפול פיזיותרפי לימפטי ולעיסוי למפטי המשלב מקצועיות, שירות ברמה גבוהה וזמינות רבה. קבלה לאחר הפניה של רופא לטיפול.

נגישות