לוגותרפיה

יצירת קשר
ניווט

לוגותרפיה (לוגוס- משמעות , תרפיה- טיפול) הינה גישה טיפולית שפותחה על ידי ד"ר ויקטור פראנקל -נוירולוג ופסיכיאטר, שמהותה- טיפול באמצעות יצירת וגילוי משמעות בחיים. גישה זו מהווה את הזרם השלישי בפסיכואנליזה אחרי פרויד ואדלר. ד"ר ויקטור פראנקל הבין כי הדחף העמוק ביותר של האדם הוא הרצון והשאיפה למשמעות הרגע הייחודית לכל אדם ואדם בחייו. הטיפול הלוגותרפי ממוקד בטיפוח הגרעין הבריא באדם וביכולתו למצוא משמעות בכל מצב, בצמיחה אל מול נסיבות החיים, האתגרים וההזדמנויות שהם מזמנים תוך מוכוונות לעתיד.

דייקי גרינברג לוגותרפיה

הרווחה הנפשית והפיזית של האדם תלויה בתפקידה המרכזי של המשמעות בחייו של האדם, והיא גם מרכיב מפתח בהתמודדות עם מצבי משבר וקשיים רגשיים בחיים.

על פי הגישה הלוגותרפית המפתח לגישה חיובית לחיים זו המודעות כי יש לחיים משמעות בכל הנסיבות וכי יש בידנו למצוא משמעות בחיינו בכל מצב, ביכולתנו להתגבר על קושי ומכות גורל אם נמצא משמעות לקיומנו. פראנקל היה הראשון שהתייחס לאנשים הבריאים והפעילים ולא רק לאלו החולים, תוך התייחסות לתחושות הריקנות, חוסר הסיפוק והריק הקיומי שהם חשים בחייהם. הלוגותרפיה גורסת שהאדם נתון כל חייו באתגרים קיומיים כגון בדידות, סופיות החיים, אחריות על תוצאות בחירותיו, אלו הם גורמים המעוררים אותו ואת שאיפתו למצוא פשר לחייו. 

ויקטור פראנקל היה הראשון אשר שילב בעשייתו הטיפולית את ההתייחסות לרוח האדם והמשמעות בחיים כציר טיפולי מרכזי, מתוך הבנה שדאגותיהם של בני אדם נובעים מהמימד הרוחני שלהם או כפי שפרנקל מכנה המימד הנואטי. אי התייחסות למימד הנואטי הרוחני של האדם כמוה כעיוורון והבנה חלקית של החיים.

בשונה מהגישה הפתולוגית המערבית אשר מגדירה את המצוקה הקיומית המתמשכת כבעיה נפשית, הלוגותרפיה מעניקה טיפול על ידי סיוע לאדם למצא פשר ומשמעות בחייו. 

רוחו של האדם מהווה עבורו מצפן, המצפון הוא איבר המשמעות הכלי של האדם למציאת המשמעות, כדי להיות מכוונים למציאת המשמעות האישית שלנו אנו צריכים להיות מודעים לתמצית הווייתנו האנושית, עמוד התווך הבריא שלנו וכאשר הוא בשליטתנו, הוא מאפשר לנו לפעול ממקום עוצמתי שקט ולהביא אותנו להתעלות עצמית. זו בדיוק הרוח שיכולה לעזור גם במצבים קשים.  גם כאשר יש משבר אמיתי בחייו של אדם אל לו לוותר ולומר שממילא חייו חסרי משמעות מרגע המשבר.

כל אובדן / שכול / מחלה / פרידה / כשלון – יכול להוות פלטפורמה לצמיחה, לשינוי פרספקטיבה, ליצירת מרחב חדש, להכרה של צדדים חדשים שלא הכרנו בתוכנו, ולכן את המשמעות יש לחפש בכל רגע ורגע בחיים- ברגעים היפים יותר, ואולי במיוחד ברגעים היפים פחות. הפרספקטיבה היא זו שעושה את ההבדל. הלוגותרפיה מכוונת אל העתיד! היא צופה קדימה למטרות ויעדים שיש להשיג במקום ההתעסקות עם הטראומות והכישלונות בעבר.

מה תפקיד המטפל בשיטת הלוגותרפיה?

תפקידו של הלוגותרפיסט להרחיב את נקודות מבטו של המטופל על מציאות חייו והפוטנציאל הגלום בו , לסייע בשינוי הגישה, לחבר לערכים מובילים בחייו , ולזקק את היכולת לחוש את המצפן הפנימי של המטופל אשר באמצעותו תתאפשר מציאת הפשר. לכל אדם יש את האחריות ליטול על עצמו למצוא את המשמעות הייחודית לו. איש לא יוכל לומר לך מהי תכלית זו. 

כל אחד צריך למצוא את הדבר בעצמו ועליו לקבל את עול האחריות על פי מה שמכתיבה לו תשובתו. אם יצליח יוסיף להתפתח ולגדול למרות כל צרותיו, והיטיב לומר זאת הפילוסוף ניטשה: “מי שיש לו איזה למה שלמענו יחיה, יוכל לשאת כמעט כל איך” כלומר במידה והאדם פועל למען מטרה משמעותית עבורו הוא יוכל להתמודד עם הקשיים שבדרך.

בטיפול הלוגותרפי המטפל מאתר את כוחות הריפוי העצמי של המטופל כמו אומץ לב,  כוח ההתרסה, הומור והכרת תודה ובכוונה מחזק אותם." (אליזבט לוקאס). "תפקידו של הלוגותרפיסט להפוך את ה'בגלל' ל'אף על פי כן' ". (דוד גוטמן-" לוגותרפיה למטפל").

למי מתאים לעבור טיפול בשיטת הלוגותרפיה?

  • כל אדם החווה קושי רגשי, יאוש, משבר בחיים, התמודדות עם אובדן, דכאון, יציאה לגמלאות, חרדות ומצבי קושי וסבל בחיים
  • אנשים שחיים בספק – אנשים שעדיין מחפשים את משמעות חייהם והם חסרי מטרה. חיים במצב של ריק קיומי – ריקנות ושעמום, חסרי תקווה, ללא צמיחה והתפתחות וללא מזון רוחני עלולים לחוות דכאון, נוירוזה, או פסיכוזה
  • אנשים מיואשים – אנשים שאיבדו משמעות 
  • אנשים הנוטים לראות עצמם ככישלון – למרות שכלפי חוץ הם מופיעים כמצליחנים

כיצד מאבחנים בשיטת הלוגותרפיה?

בטיפול הקליניקה האבחנה נעשית באמצעות שיטות שונות ובהן הדו-שיח הסוקרטי, טכניקה לגילוי עצמי, המשרת מטרות ויעדים רבים. עוזר להגיע לתת מודע הנואטי (הרוחני) של המטופל, להיות מודע לכוחותיו הפנימיים, מכוון למציאת משמעות בחיים, לבחון התנסויות בעבר ולחזות את העתיד. מעלה חוויות שיא שנשכחו, נותן הזדמנויות להעריך את המצב בהווה ואפשרויות להתמודדיות עתידיות. על פי פראנקל המשמעות נמצאת בתוכנו והמטפל עוזר לו לחלץ ולהנכיח אותה. הדו שיח הסוקרטי מהווה את השיטה העיקרית בלוגותרפיה בחיפוש אחר משמעות. שיטות אבחון נוספות כוללת הקשבה פנומנולוגית, והקשבה לרמזי משמעות שצד המטפל בשיחות עם המטופל.

כיצד מטפלים באמצעות שיטת הלוגותרפיה?

באמצעות פגישות שבהן דרך שיחות מאותרים הגורמים המשמעותיים בחיי המטופל, והם נרתמים לשיפור הרגשתו ותפקודו ולהתמודדות עם הפרעותיו הנפשיות והרגשיות תוך שילוב טכניקות ייחודיות שמהוות את ארגז הכלים של הלוגותרפיה.

אחד האתגרים של המטפל בלוגותרפיה הוא להצליח להראות למטופל את הימצאותו של הממד הנואטי (הרוחני) הפרטי שלו.הרעיון החזק ביותר של הממד הנואטי- להצליח לומר "כן לחיים" בכל מצב, ובכל שלב בחיים (גם על ערש דווי).

היכולת שלנו לממש את המשמעות הייחודית לנו בחיים היא באמצעות שלוש דרכים: ממימוש המשמעות באמצעות חוויות החיים, מימוש החוזקות והמשמעות הייחודיות של האדם ומימוש באמצעות בחירה כיצד להגיב במצבי קושי או משבר.

טיפול בלוגותרפיה במרכז רפואי חיים מלאים

במרכז רפואי חיים מלאים מתקיים טיפול לוגותרפיה המבוצע על ידי דייקי גרינברג בעלת הכשרה ייחודית בתחום. טיפול בלוגותרפיה מסייע לאדם להיות מודע יותר לממד הרוחני שלו ולהתמודד טוב יותר עם מצבי קושי וסבל. חשוב להבין שהמשמעות קיימת בכל מקום ולכוון את המודעות שלנו אליה. צור עימנו עוד היום קשר לקביעת תור לטיפול לוגותרפיה במרכז רפואי חיים מלאים. לחוויית טיפול אחרת, המשלבת מקצועיות, שירות וזמינות!