טרשת עורקים

יצירת קשר
ניווט

עורקים הינם כלי דם המעבירים דם עשיר בחמצן ובחומרי מזון מהלב אל כל אברי הגוף. טרשת עורקים הינו מצב בו בין שכבות הדופן של העורקים מצטברים שומנים וחומרים נוספים. כתוצאה מכך, נפגע תפקוד התאים בדופן העורקים וחלל העורקים בו זורם הדם הולך ונעשה צר בשל הצטברותם. לנגע שנוצר בדופן העורק קוראים רובד טרשתי. התפתחות הרובד הטרשתי מתחילה בגיל מוקדם מאוד ותלויה בגורמים תורשתיים, בגורמים סביבתיים, בהרגלי חיים ובמחלות נלוות מסוימות. 

 

מה הם הגורמים העיקריים המוכרים כגורמי סיכון להתפתחות מואצת של הרובד הטרשתי ?

 • סיפור משפחתי של מחלות לב וכלי דם במשפחה מקרבה ראשונה, בגיל צעיר
 • מחלת הסוכרת
 • יתר לחץ דם
 • עודף כולסטרול
 • עישון
 • העדר פעילות גופנית

כאשר הרובד הטרשתי מתפתח מאוד וגורם להיצרות של יותר מ-70% מחלל העורק מתחילה פגיעה בזרימת הדם לאיבר אליו מספק דם העורק.

טרשת בעורקים הכליליים

העורקים שמספקים דם לשריר לב נקראים עורקים כליליים (Coronary Arteries), כליל הינה מילה נרדפת למילה כתר, והם נקראים כך מפני שהצורה בה הם עוטפים את הלב יוצרת מראה המזכיר כתר.

תעוקת חזה

כאשר ההיצרות בעורקים הכליליים המספקים דם ללב מתרחשת בהדרגה, מופיעים בתחילה תסמינים רק בזמן מאמץ פיזי או נפשי. ככל שההיצרות בעורקים הכליליים מתקדמת, התסמינים מופיעים במאמץ הולך וקטן ולבסוף אף במנוחה. לתופעה זו קוראים "תעוקת חזה".

התקף לב

כפי שרואים בתמונה הראשונה, יכול להיווצר מצב בו נוצר קרע במכסה שנמצא מעל הרובד הטרשתי. הקרע הזה "מאותת" למערכת הקרישה שיש פצע בדופן העורק ומערכת הקרישה מגיבה ביצירת קריש דם במקום אשר באופן פתאומי חוסם באופן מלא או כמעט מלא את העורק הכלילי המספק דם ללב. תהליך זה הוא התהליך העיקרי הגורם להופעת התקף לב.

התסמינים השכיחים בהתקף לב

 • כאב חזק בחזה השמאלי עם הקרנה ליד שמאל או לצוואר, בדרך כלל בעל אופי לוחץ או שורף
 • מלווה בקוצר נשימה
 • הזעה
 • בחילה
 • הקאה
 • תחושת חרדה ומצוקה
הקצב בו נוצר הרובד הטרשתי והסיכוי שייווצר בו קרע שיגרום להתקף לב הינו מאוד אינדיבידואלי, מושפע מגורמים רבים ולא ניתן לחיזוי מדויק.

ייעוץ ובדיקה על ידי קרדיולוג מומחה למניעה וטיפול

אינני כותב את הדברים רק כדי להפחיד, אני כותב אותם כי יש מה לעשות. כאשר תגיעו אלי אוכל לעמוד את דרגת הסיכון להתקף לב/ בעיות לב אתם נמצאים ומהם הגורמים ההפיכים אותם ניתן לשנות. בכל נושא הטיפול בגורמי הסיכון כגון יתר לחץ דם סוכרת ועודף שומנים בדם אוכל להתאים לכם את הטיפול הרפואי הטוב ביותר בשבילכם, אוכל לעזור לכם לבנות תוכנית לביצוע פעילות גופנית המותאמת לכם ולעזור לכם ככל האפשר להימנע מעישון ומהרגלים בעיתיים אחרים. כמובן שאוכל מניסיוני הרפואי גם לדעת מתי נחוצה בדיקת הדמיה מתקדמת יותר ולכוון אתכם לבדיקה המתאימה לכם ביותר. במידה ואתם כבר, חס וחלילה, אחרי התקף לב או סובלים מאי ספיקת לב ביכולתי להתאים לכל מצב את הטיפול והמניעה הרפואיים המתאימים על מנת לאפשר לכם לחזור מהר ככל האפשר לאורך חיים פעיל ובמגבלות המינימליות ההכרחיות.

ד"ר צפריר אור- קרדיולוג

מומחה ברפואה פנימית ובקרדיולוגיה ומנהל היחידה לטיפול נמרץ לב במרכז הרפואי לגליל בנהריה משנת 2017. "עיסוקו היומיומי הוא טיפול באנשים עם מצבי קיצון של מחלת הלב שלהם ומשם מגיעה עבורי המוטיבציה הגבוהה כל כך לדאוג שלא יגיעו למצבים הללו מטופלים נוספים". בוגר לימודי רפואה בטכניון – שנת סיום 2000, התמחות ברפואה פנימית ובקרדיולוגיה בבי"ח העמק בעפולה.  
נגישות